Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zelena voda

Vyriešený
Prijatý: 19.12.2023
Zodpovedaný: 27.12.2023
Autor: Peter Kovac
Zodpovedal: Obec Most pri Bratislave

Podnet:

Ozyvam sa este raz, tentokrat ma inspirovala jedna obyvatelka zo Zelenej vody ohladom opravy cesty. Vazena p.Starostka dokedy budete strkat hlavu do piesku. Stary starosta sa vyjadril, ze cesta mohla byt prevedena do majetku obce uz davno
Obec to ale odmieta, pretoze by sa o tu cestu musela starat, (vyjadrenie starostu) to je aky je postoj Obce? To moze obec povedat, Nechceme Bratislavsku cestu, pretoze je dlha a treba sa o nu starat? Prepacte to aky poriadok mate na Obecnom zastupitelstve ? Raz tu byvaju Obyvatelia Mostu pri Bratislave a je uplne jedno ci je to Rekreacna , zahradkarska alebo ina oblast prava mame rovnake, a este som nikde nepocul a ani necital, zeby bolo zakonom stanovene kastovanie obyvatelstva , Jedni mozu druhi zase nie. (Tiez ste mi na to neodpovedali) Pisali ste ze neviete o nijakej zmluve , ci dohote s developerom, na druhej strane ho ale chcete oslovit aby tu cestu opravil, akosi mi to nepasuje, To mu akoze zaplatite, aby to opravil? alebo to musi v ramci developerskeho projektu spravit sam. Mohli by ste nam to vysvetlit? A to iste plati aj pre slub stareho starostu, ze sem bude dorucovana posta. Na kadejake lazy sa posta dorucuje ale na Zelenu vodu nie, kde to zijeme ?Preto Vas ziadam este raz o prizvanie nasich zastupcov na zasadanie obecneho zastupitelstva. Lebo ocividne neviete odpovedat na otazky ktore som Vam kladol.
Dakujem
S pozdravom Kovac Peter


Odpoveď:

Dobrý deň, 

ďakujem za podnetné čítanie. 

Cesta na Zelenú vodu je vo vlastníctve 3 subjektov - Obec Mot pri Bratislave, Slovenský pozemkový fond a nájazdy na most cez Malý Dunaj sú vo vlastníctve Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik. Nemám vedomosť o symbolickej cene odkupu cesty, takáto možnosť nebola predložená na zasadnutie Obecného zastupiteľstva, ktoré o odkúpení/prevzatí majetku do správy vždy hlasuje a rokuje. 

Opätovne oslovím majiteľov predmetných častí cesty, teda SPF a Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik, so žiadosťou o súčinnosť pri riešení nevyhovujúceho stavu cesty, ktorá vedie cez ich pozemky. V zmysle zákona, obec nemôže investovať do majetku cudzích vlastníkov. 

Čo sa Vášho odhadu na náklady na cestu týka, tu sa pohybujeme, v mojich odhadoch, v miliónoch a nie v desaťtisícoch, keďže rekonštrukcia by vyžadovala najskôr projekt a následne celkovú rekonštrukci. 

Čo sa Vašej otázky na dotácie týka, obec Most pri Bratislave sa nachádza v Bratislavskom samosprávnom kraji, ktorého čerpanie eurofondov, tzn. zamerania projektov, je vzhľadom na jeho zaradenie medzi tzv. bohaté regióny obmedzené. Tzn. v ostatných obdobiach, kedy ostatné regióny, mestá a obce mimo BSK čerpali štrukturálne fondy na vybudovanie ciest, vybudovanie a rekonštrukcie kanalizácií, vodovodov a pod. z takéhoto čerpania bol BSK (a obce nachádzajúce sa v ňom) vyradené, tzn. nemohli realizovať takéto projekty zo štrukturálnych fondov.  

Aktuálnu opravu cesty realizovala spoločnosť FSI-Invest, a.s. zo svojich zdrojov, tzn. postupovali podľa nimi zvolených postupov. 

Zasadnutia obecného zastupiteľstva sú verejné.

Referát evidencie obyvateľstva dostal úlohu, vytvoriť názvy ulíc, aby budovy mohli mať súpisné a popisné číslo, čím by sa mala zlepšiť orientácia v danej lokalite. Rovnako bude osadená informačná tabuľka s mapou, ktorá zlepší orientáciu v danej lokalite, čo bude naša vyjednávacia výhoda napr. pre Slovenskú poštu, aby doručovala zásielky do danej oblasti. To však bude vyžadovať aj osadenie poštových schránok na jednotlivých nehnuteľnostiach. 

S pozdravom, 

Rentková