Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odpad pri jazerách po rybároch

Vyriešený
Prijatý: 06.09.2023
Zodpovedaný: 06.09.2023
Autor: Eva
Zodpovedal: Obec Most pri Bratislave

Podnet:

Dobrý deň, niekoľko rokov upozorňujem na problém s odpadom po rybároch, ktorý ostáva v okolí jazier na Zelenej vode. Je koniec leta a odpad sa nahromadil nielen po rybároch, ale aj od návštevníkov veľkého jazera. Vrecia sú zavesené na stromoch alebo vysypané pri vstupoch k jazeru. Ako je možné, že rybári odpad po sebe neodnášajú (česť výnimkám)?
Porybný chodí na kontroly a vidí kto kde chytá a ako miesto po ňom ostáva. Ako sa bude tento problém riešiť? Ďakujem za odpoveď.


Odpoveď:

Dobrý deň, 

komunikovala som s miestnym rybárskym zväzom. Rybári majú dvakrát do roka veľkú brigádu. Vždy na jar a na jeseň. Teraz budú mať brigádu v septembri. Vyčistia celú vodu, teda všetky tri jazerá.
Rybári tvrdia, pozrite sa na jednotku a na trojku jazero, kde sa nekúpe verejnosť, sú tam len rybári a nie je tam ani zďaleka taký neporiadok ako na veľkom jazere. Najväčší problém je s partiami ľudí v karavanoch, ktorí prídu na viac dní, veľa z nich ani nechytá ryby, prídu len tak na "dovolenku" a za sebou nechajú smetisko. Okrem iného sú hluční a rušia rybárov pri nočnom love. Rybári ma tiež upozornili, že rybár platí za to, že tam môže sedieť a chytať ryby.
Čo sa týka rybárskej stráže, pri kontrolách rybárskych dokladov kontrolujú aj čistotu na mieste a upozorňujú rybárov na dodržiavanie poriadku, ale na tých čo nie sú rybári alebo nechytajú, nemajú dosah.

Do budúcnosti sa budeme musieť zaoberať otázkou toho, ako vyriešiť dodržiavanie poriadku v okolí jazier návštevníkmi jazier (nie len rybárov).

S pozdravom, 

Rentková