Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nečerpaný nenávratný príspevok na rozšírenie ZŠ- rok 2022

Vyriešený
Prijatý: 05.09.2023
Zodpovedaný: 06.09.2023
Autor: Tomáš Šoltés
Zodpovedal: Obec Most pri Bratislave

Podnet:

Dobrý deň.

Prosím vyjadrenie k nasledovnému:

Niekoľko krát ste vy a p. Mastný odpovedali na moju otázku ohľadne NEČERPANIA nenávratného príspevku na prístavby ZŠ tak, že obec bude požadovať refundáciu nákladov!

Bol to aj jeden z bodov vašej volebnej kampane!

Na základe zverejnenej informácie o výške poplatku za rozvoj a jeho použití:
https://www.mostpribratislave.sk/advertisement/detail/317080/informacia-o-vyske-poplatku-za-rozvoj-a-jeho-pouziti-za-rok-2022

Je jasné že 'refundacia nákladov' sa nekoná.

Žiadam vyjadrenie k uvedenému a zároveň zverejnenie žiadosti, ktorou sa obec pokúsila refundovať náklady na rozšírenie ZŠ.

Zároveň konštatujem, že obec mohla cca 1,2 milióna € využiť na rozvoj, nie na rozšírenie ZŠ. Uvedený nenávratný príspevok využili v BA kraji 32 obcí!


Odpoveď:

Dobrý deň, 

financovanie projektov spôsobom refundácie znamená, že predmetný projekt je realizátorom/objednávateľom vyplatený a následne sa prostredníctvom prefinancovania žiada preplatenie vložených finančných prostriedkov. 

V danej prístavbe základnej školy prebehol úspešne celý prvý školský rok 2022/2023, pričom Zmluva o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti bola podpísaná a nadobudla účinnosť až 27.7.2023, tzn. mesiac dozadu. Obec musela zaplatiť prístavbu z vlastných prostriedkov, čo je logické, že sa použili financie z poplatku za rozvoj, keďže išlo o sumu viac ako 1 milión Eur. 

Zmluva je dostupná: /0041/2023 | Centrálny register zmlúv (gov.sk)

Samozrejme, to že je zmluva účinná ešte neznamená, že financie nám boli poukázané na účet, pretože projektový proces nie je taký jednoduchý a nasleduje postup ŽOP a kontroly. 

S pozdravom, 

Rentková