Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Studene -parkovanie, burina, a krizovatka

Vyriešený
Prijatý: 20.06.2024
Zodpovedaný: 03.07.2024
Autor: Anonym
Zodpovedal: Obec Most pri Bratislave

Podnet:

Dobry den Pani starostka, znova Vam pisem ohladom parkovania v Studenom. Boli tu oznacene dalsie ulice ako obytne zony vratatane Jantarovej ale znacky tu asi nikomu nic nehovoria a situacia sa tu zhorsuje a cim dalej tu viac aut parkuje na cestnach. Ta znacka obytna zona ma zabezpecit aby tu boli bezpecne ulice hlavne pre deti ale opak je pravdou. Blizia sa prazdniny a vela deti tu bude behat na bicykloch ale jazda medzi autami mi velmi bezpecna nepripada a nie je to prijemne ani mne ako vodicovi stale sledovat ci mi tu z poza nejakeho auta nevybehne dieta i ked chidim max pomaly. Viem ze ste pisali ze mozeme volat policiu ale nie je to obec, ktora by tu mala riesit obcianske spolunazivanie ak ten isty problem sa deje neustale dlhodobo a robia to viaceri? A to nehovorim o tom ze tu neprejdu hasici a to doslovne . Nerozumiem tomu ze ak ma obec kompetencie a aj tak to neriesi. To iste plati ohladom nepokosenych pozemkov. Kazdy rok to iste a obec len straca cas a peniaze tym ze nahana vlastnikov. Ine obce to pokutuju ak vlastnik nekosi. Ako Váš volič som dufala ze sa v tejto obci nieco zmeni a teda okrem smetiakov pre psov ktore aj tak nic nehovoria nezodpovednym psickarom vid. cyklochodnik, tu ideme postarom. Okolite obce su vykosene, upravene ciste a my sme tu ako spinave predmestie Bratislavy kde sa nic roky nemeni a kazdy si tu zije ako sa mu paci a hlavne nehladi na nic a nanikoho. Nie vsetko musi obec stat peniaze. Pokuty nestoja obec nic…taktiez sa slubovalo ze sa tu vyriesi krizovatka a ani na tom sa nic nezmenilo. Kazdy den trpnem ci sa moje deti dostanu zo skoly bezpecne domov …


Odpoveď:

Dobrý deň, 

ďakujem za zaslanie podnetu. 

Čo sa parkovania týka, predpokladám, že v danej lokalite parkujú práve obyvatelia daných domov, prípadne ich návštevy, čiže obyvatelia danej obytnej zóny, ktorí poznajú dopravné značky, ale žiaľ, ich nerešpektujú svojim vlastným rozhodnutím. V zmysle zákona, kontrolu parkovania/porušovania pravidiel s tým spojeným, môže vykonávať iba obcou poverená osoba, ktorá fotografický záznam spracuje na obecný fotoaparát. Aktuálne sme mali vypísané výberové konanie na obsadenie 2 voľných miest k zamestnacom obce, pri ktorom sme počítali aj s takto poverenou osobou. Záujem však bol iba o 1 miesto, konkrétne o osobu zodpovednú za kontrolu však nie. 

Čo sa týka rýchlej jazdy, opätovne predpokladám, že v danej obytnej zóne nedodržujú maximálnu možnú rýchlosť obyvatelia nehnuteľností v tejto lokalite. 

Čo sa nepokosených pozemkov týka. Neviem na základe čoho v iných obciach pokutujú majiteľov nepokosených pozemkov. Ale správny postup by mal byť taký, že podnet na nepokosený/zanedbaný/zaburinený pozemok by sme správne nemali na obci ani riešiť, ale mali by sme ho na riešenie postúpiť na Okresnú úrad Odbor životného prostredia, aby majiteľa vyzvali oni. Pre zrýchlenie a tiež zachovanie, možno, lepších susedských vzťahov, oslovíme najskôr majiteľa pozemkov my a v prípade, ak nedôjde k náprave, čo si sami aj vieme skontrolovať, tak postupujeme podnet na riešenie na okresný úrad. Zo skúseností sa nám tento postup osvedčil, pretože z veľkej časti dôjde k náprave do niekoľko dní od obdržania upozornenia od obce a nemusíme postupovať podnety na riešenie na okresný úrad. Obecné pozemky snažíme vykášať postupne, zamestnanci obce robia čo je v ich silách, ale rovnako majú právo na čerpanie dovolenky v lete, kedy žiaľ tráva po dažďoch a následnom lepšom počasí rastie oveľa rýchlejšie. 

S pozdravom, 

Rentková